So. Čvn 3rd, 2023
0
(0)

Mnohokrát si chcete popovídat v soukromí, například když chcete říct něco důvěrného nebo prostě nechcete, aby vás svět poslouchal. K tomu v dnešní době užíváme sociální média.

Představte si, že máte osobního komorníka. Chcete poslat soukromou zprávu, vložíte ručně psaný lístek do obálky a předáte jej svému komorníkovi k doručení, přičemž jeho obsah skryjete před jeho očima. Existuje však riziko, že by váš majordomus mohl být podplacen, mohlo mu být vyhrožováno nebo je prostě jen zvědavý a rozhodl se přečíst vaši zprávu, než ji doručí, a možná ji sdílet s ostatními.

Způsob, jakým lidé tento problém historicky obcházeli, je zapečetění dopisu voskem, aby prostředníka odradilo jeho přečtení.

Dnes je online zasílání zpráv podobné. Aplikace pro zasílání zpráv slouží jako váš sluha. Místo zapečetění obálky však můžete použít „šifrování“, abyste zajistili, že vaše zpráva zůstane soukromá. Šifrování je jednoduše způsob, jak převést text na změť písmen a čísel, která pro nikoho není čitelná bez klíče k odemknutí. Pokud máte klíč pouze vy a příjemce, můžete ke své soukromé zprávě získat přístup pouze vy dva, nikoli služba zasílání zpráv (sluha) nebo kdokoli jiný.

Toto je známé jako „end-to-end šifrování.“ Skvělá zpráva: je tu volně dostupný software, který to za vás dokáže automaticky! Pokud byste chtěli snadný způsob, jak používat zabezpečené, end-to-end šifrované zprávy, důrazně doporučujeme Signal. Je zdarma, s otevřeným zdrojovým kódem a je k dispozici v obchodech s aplikacemi pro iPhone a Android. Umožňuje také šifrované hovory.

Jak užitečný byl příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *